Başarılı Bir Başlangıç İçin İlk 90 Güne Dikkat

Başarılı Bir Başlangıç İçin İlk 90 Güne Dikkat

Dolu iş görüşmeleri ardından işinize başlamak üzeresiniz. Yeni işverenlerin potansiyelinizi gördüğünü, yetkinliklerinizi elverişli bulduğunu biliyorsunuz. Diğer ifadeyle, onları etkilemeyi başardınız ve onlar da sizi işe aldılar. Artık önemli olan, sebep olduğunuz olumlu izlenimi devam ettirerek işinizde başarılı olmanız. Bu süreçte de işe başlamanızı takip eden ilk aylar çok önemli. İşte Amerikalı uzman Susan W. Miller'dan, ilk birkaç ayınızı başarıyla tamamlayabilmeniz için öneriler... 

İlk Aylar Neden Önemli ?

Uzmanlar, bir çalışanın ilk 90 gündeki hareketleriyle anımsandığını söylüyor. Zorlu işe alım süreçlerinden geçip işe kabul edildiğinizde bunun, bir son değil bir başlangıç olduğunuzu bilmelisiniz. Çünkü ilk aylar süresince sadece sizi işe alan kişiler veya yöneticileriniz değil, iş arkadaşlarınız ve diğer tüm çalışanlar tarafından sıkı bir  gözlem altında tutulacaksınız. Yöneticileriniz performansınızı ve iş ortamına uyumunuzu değerlendirirken, iş arkadaşlarınız da giyiminizden sergilediğiniz davranışlarınıza, telefonda  konuşma üslubunuzdan, yemek yeme tarzınıza kadar tüm ayrıntıları değerlendiriyor olacak. Ama hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Bazı basit ayrıntılara dikkat ederseniz her çalışanın yaşadığı bu süreci sizin başarıyla geçmeniz mümkündür.

Geç Kalmamaya Büyük Önem Gösterin

Trafik veya çeşitli nedenlerden dolayı hepimiz zaman zaman işimize geç kalabiliriz. Fakat işe başladığınız ilk günlerde bu aksilikleri en aza düşürmek için büyük özen göstermelisiniz. Çünkü hevesli olmanın ve güvenilirliğin en önemli göstergesi, dakik olmaktır. Aksiliklerinizi en aza düşürmek için alınacak en önemli önlem, ev ve iş arasındaki arayı ve zamanı iyi ayarlamaktır. İlk günlerde evden yarım saat erken çıkarak doğru zamanda işte olmayı garantileyebilirsiniz. Eğer şirketinizin ayarladığı servis arabalarını kullanıyorsanız, aynı özeni servis saatlerine de göstermelisiniz. 

İşe Karşı İsteğinizi Belli Edin

Yeni iş alanınıza ve yaptığınız işlere alışmak zor olabilir. Fakat bu zorlukların sizi yenmesine izin vermemeli ve her zaman güler yüzlü olmalısınız. Bununla birlikte aktif ve öğrenmeye, yeniliklere açık olduğunuzu laflarınızla ve hareketlerinizle göstermelisiniz.

Soru Sormaktan Çekinmeyin

Öğrenmeniz gerektiren birçok şey olacaktır. Kahve makinesi veya bilgisayarınızla ilgili ayrıntılardan, şirket içindeki görev dağılımlarına kadar birçok konuda bilgi edinmeniz gerekli olabilir. Bu mevzularda iş arkadaşlarınızdan yardım istemekten çekinmeyiniz. Negatif tepkiler alıyorsanız, doğru kişiden yardım almıyorsunuz demektir. O zaman da doğru kişinin kim olduğunu bulmak konusunda araştırmalarınıza devam edebilirsiniz.

İyi Bir Dinleyici Olun

Sormakta olduğunuz soruların cevaplarını iyi bir şekilde dinlemeniz gerekir. Bilmediğiniz konularda da değerlendirme yapmaktan ve düşüncelerinizi sunmaktan uzak durmalısınız. Unutmamanız gereken bir konu, ilk iş aylarınızda iyi bir dinleyici olmak size ilerleyen zamanlarda büyük üstünlükler sağlayacaktır. 

İyi Bir Arkadaş Çevresi Oluşturun

Uzmanlar, iş yeri ortamında en önemli ilişkilerinizin , resmi olmayan ilişkiler olduğunu söylüyor. İş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmaya özen göstermelisiniz. Örnek vericek olursak öğle yemeğine çıkma tekliflerini asla reddetmemeye çalışın. Hatta siz onları davet edebilirsiniz. Ofis içindeki küçük sohbetlerde de yerinizi almaya çalışın. Yeni insanlarla tanışıp arkadaşlık kurma bazı kişiler için çok kolay ve kendinden gelen bir davranıştır. Siz bu kişilerden biri değilseniz, çaba göstererek iş arkadaşlarınızla güzel ilişkiler kurmalısınız. Unutmamanız gereken birşey daha söyleyecek olursak, iş arkadaşlarınız en iyi güvenlik ağınızdır. 

İşlerin Nasıl İlerlediğini Öğrenin

Yeni işvereninizin en önemli mahsullerinin ve hizmetlerinin neler olduğunu çok iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Genellikle bir şirketin kalbi satış ve müşteri ilişkileri kısmında atar. Bu kısımlarda çalışan olmasanız bie satış faaliyetlerini yakında izlemelisiniz. Örneğin, insan kaynakları gibi, şirketin mahsullerini satmakla sorumlu olmadığınız bir alanda çalışıyorsanız bile şirketin hedeflerini biliyor olmak, iyi bir izlenim bırakacak ve işinizi daha iyi bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür yaklaşımlar sizi değiştirecek ve işinizden daha fazla haz almanızı sağlayacaktır.

Patronunuzun Beklentilerini Öğrenin 

İlk toplantılarınızın birince patronunuza, işinizin ilk aylarında size ne gibi hedefler belirlediğini sormalısınız. Aslında bu soru görüşmeler esnasında da sorulabilir ama işe başlayınca bazı planlarda değişiklikler olabilir. Fakat bazen patronunuz sizden beklediklerini tam söyleyemeyebilir veya henüz ayrıntılı bir şekilde planı olmayabilir. Görüşmeden somut bir amaçlar dizelgesiyle düzelmeseniz bile, önceliklerinizin neler olduğunu konusunda bir fikre sahip olmaya çalışmalısınız.
 

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara