Beden Dilinizi Doğru Kullanın 3 Vücudunuz Neler Anlatıyor?

Beden Dilinizi Doğru Kullanın 3 Vücudunuz Neler Anlatıyor?

Beden Dilinizi Doğru Kullanın 3 Vücudunuz Neler Anlatıyor?

Bundan önceki iki yazımızda, ellerin ve gözlerin neler anlattığı üzerinde durmuştuk. Bu yazımızda, iş hayatında beden dili, genel olarak vücudumuzun neler anlattığı, sosyal ortamlarda hangi davranışlardan kaçınmamız gerektiği üzerinde duracağız. Bu yazımızda, gerek iş görüşmesi gerekse ofis yaşamında, beden diline dair nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair ipuçları bulacaksınız.

  • Her zaman dik durun. Gerek otururken gerekse ayaktayken kollarınızı göğsünüzde kavuşturmayın. Bu, iletişime kapalı olduğunuzu anlatır.
  • İş ilanları arasından başvurusu yaptınız ve görüşmeye gittiniz. Göz teması kurmaktan kaçınmayın. Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi, göz teması kurmak iletişimin en kısa ve en etkili yoludur. Konuşurken göz temasından kaçınmak, çekingenlik ya da güvensizliğin işareti olduğu gibi, suçlu ya da mahcup olduğunuza dair mesaj verebilir.

  • Bacak bacak üstüne atma aslında bir savunma ve gerginlik durumu ifade etse de bunu doğru şekilde yaptığınızda size karizma katacaktır. Öncelikle bacak bacak üstüne atıp havada kalan ayağınızı sürekli sallamanızın hiç hoş görünmeyeceğini belirtelim. Beden dilini doğru kullanan birinin, 4 rakamını andırır bir tarzda bacak bacak üstüne attığını görürsünüz. Genç yöneticiler ve özellikle kadınlar bu tarzı sık kullanmaktadır. Bu tarzda, sol ayağın üstüne gelen sağ bacak, yere paraleldir. Sağ ayak tabanı yeri göstermez ancak sağ ayak tabanı yeri gösterir. Bu hareketin biraz farklı bir versiyonu, ayakların bilekten çapraz konumda birleşmesidir.
  • Karşınızdaki kişiyle iletişim halindeyken saçınızla oynamayın. Bu, konuyla ilgilenmediğinize ve sıkıldığınıza ya da fazla gergin olduğunuza dair mesaj verebilir. Karşınızdaki kişiye önem verdiğinizi ve konuya odaklandığını göstermek istiyorsanız saçınızla oynamaktan vazgeçmelisiniz.

  • Tokalaşma da kendinize duyduğunuz güvenle ilgili önemli ipuçları vermektedir. Karşınızdakinin elini parmak uçlarından tutarak sıkmanız güvensizlik, çok sert bir şekilde sıkmanız ise kabalık olarak algılanacaktır.
  • Karşınızdaki kişiyi dinlerken nasıl bir tavır içinde olduğunuz da oldukça önemlidir. Gerektiğinde başınızla onaylamak, göz temasını sürdürmek ve konuşmanın içeriğine göre jest ve mimiklerinizi kullanmak etkin bir dinleyici olduğunuzu gösterecektir.

İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)

Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Firma Giriş Aday Giriş İş Ara