Çalışırken Müzik Dinlemeniz İçin 3 Neden

Çalışırken Müzik Dinlemeniz İçin 3 Neden

Çalışırken Müzik Dinlemeniz İçin 3 Neden

     Müzik dinlemenin insan sağlığı üzerindeki etkileri günümüze değin birçok araştırmaya konu olmuştur. Zekâ gelişimi ve insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen müzik dinlemek, birçok becerinin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Şarkı söylemek, ritim tutmak, bir müzik aleti çalmak, dans etmek gibi müzikle ilgili birçok bilgi ve davranış; kişinin bedensel koordinasyon, dinleme, hafıza gibi becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Anne karnında bulunduğumuz andan itibaren gelişimimiz üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu bildiğimiz müzik dinlemek, çalışma ortamında da pek çok fayda sağlamaktadır.


· Motivasyon


Yapılan araştırmalara göre her on kişiden sekizi, müzik dinleyerek çalıştığında, yaptığı işe daha iyi odaklandığını belirtmektedir. Çalışırken müzik dinlemek konsantrasyonun yanı sıra yaratıcılığı ve motivasyonu da artırmaktadır.


· Çalışma ortamında uyum


İş yerinde müzik dinlemek, çalışma enerjisini yükseltmekle beraber ofisteki gerginliklerin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Müzik dinleme, stres ve kaygıyı azaltır, kişinin duygusal olarak daha olumlu bir bakış açısı geliştirmesini sağlar. Çalışanlar arasındaki birçok çatışma ve gerginliğin, müziğin hâkim olduğu bir ortamda kısa süreli olacağı açıktır.  Buna rağmen birçok kişi, çalışırken müzik dinleme sebebinin, ortamdaki gürültüyü bastırmak ya da iş arkadaşının konuşmasını dinlememek olduğunu da itiraf etmektedir.


· Yaratıcılık 


Yapılan araştırmalar kişinin, kendisini mutlu eden bir müzik dinlediğinde yaratıcılığının arttığını ortaya koymuştur. Bu çerçevede bakıldığında müzik dinlemenin; çok yönlü düşünme, olaylara karşı farklı bakış açıları geliştirme, problem çözme becerilerini artırmada etkili olduğu ve genel olarak çalışanların performansını artırdığı görülmektedir. 

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara