İş Arama İpuçları

İş Arama İpuçlarıİş yaşamına başlamak önceki aşama olan iş aramak stresli olabiliyor. Özellikle iş vasfı az olan kişilerin sık yaşadığı sorunlar ile ilgili bazı tavsiyeler. İş ararken nelere dikkat etmeliyiz diye soracak olursak herkesin kendine göre sebepleri ve cevapları vardır ancak; uzmanların tavsiyelerine kulak vermekte fayda var,

Öncelikle iş ararken dikkat edilmesi gerekenlerde en üst sırada kendi mesleğiniz yer alıyor. İnsanlar mezun oldukları bölüm ile ilgili iş bulamadıklarında başka sektörlere yöneliyorlar. Bu durum kısa sürede etkilemese de uzun sürede insanlara zor gelmektedir. Sadece para kazanma odaklı bir iş hayatı düşündüğü için kimse geleceği ya da mesleğini düşünmemektedir.

İş ararken dikkat edilmesi gerekenlerin başında işin şeyin kendine uygun olup olmadığı ve aynı zamanda sevip sevmediğiniz çok önemlidir. İnsanlar artık kendi sevecekleri meslekleri değil, daha çok para kazandıran meslekleri tercih ediyorlar. Paranın her şey olmadığı ve bir gün para kazandığınız işten bıkmanız muhtemeldir.
Diğer dikkat etmenin gereken bazı şeyler;

İş Ararken Okul Hayatının Önemi Nedir?

İnsan kaynakları uzmanları ve şirketler için okul hayatı son derece önemlidir.  Okul hayatınızdaki tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmaya özel gösteriniz. Firmalar, işe alacakları kişinin okul hayatıyla ilgili bilgileri bilmek isterler. Bu bilgileri girdiğinizde iş ararken size yardımcı olacaktır.

İş Ararken Yabancı Dilim Olmalı mı?

İş ararken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise diğer insanlardan ne kadar önde olduğunuzdur. Diğer adaylardan çok beceriniz veya sertifikanız olmayabilir ancak 1 yabancı dil bile sizi diğer adaylardan daha öne çıkaracaktır.


Sigorta Ne Kadar Önemli ?

Tercih ettiniz işin sigortalı olup, olmadığına dikkat etmelisiniz. Yapacağınız iş küçük veya büyük olsun herkesin bakması gereken sigorta mevzusu, son derece önemli olup, bazen üst düzey çalışanların bile sigortaları yapılamayabilir. Hayatınızı sigortası olması son derece önemli bir konu olması ve birlikte sizin geleceğiniz için son derece önemlidir.


Referansım olmalı mı?

Referans yeni mezunlar için önemli bir sorudur. İş İlanlarına başvururken referans önemlidir. Tecrübeniz olmadığı için size referansınız olduğunda yararınıza olacaktır. Referansınız olsa bile bazen iş bulamayabilirsiniz.


Mülakatlarda nelere dikkat etmeliyim?

Mülakat aşamasına kadar geldiyseniz işi alımınız büyük ölçüde tamamlanmıştır. Mülakat sırasında dikkat edecekleriniz şunlardır;
Dış Görünüş, Konuşma Tarzı, Oturma – Kalkma, Samimi Sohbet, Doğruluk.
Ayrıca iş görülmesinde yapılması gerekenler ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.


Cv Nasıl Hazırlanır ?

İyi bir CV hazırlamak iş ararken herkesi yapması gereken bir şey diyebiliriz. Özellikle CV hazırlama konusunda birçok kişinin profesyonel yardım aldığını ve hatta para bile ödediğini söylemek mümkün. CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken konular doğruları yazmak ve açıklayıcı olmaktır.
Etkili CV oluşturmak  yazımızı okuyarak iyi bir cv hazırlayabilirsiniz.

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara