İş Gerginliğini Azaltan 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

İş Gerginliğini Azaltan 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

İş Gerginliğini Azaltan 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Yoğun iş hayatı ve gün içinde yaşanan gerginlikler, vücudumuzu ve ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. İş ortamında yaşanan anlaşmazlıklar, daha başarılı olma isteği, fazla çalışmanın getirdiği yorgunluk çoğu zaman kendimizi mutsuz ve bıkkın hissetmemize neden olabiliyor. Kendinizi daha iyi hissetmek ve bu iş yorgunluğunun etkilerini azaltmak için çeşitli yiyeceklerden yardım almaya ne dersiniz?

1- KAHVALTI ŞART!

Sağlık için güne iyi başlamak istiyorsanız sağlam bir kahvaltıyı ihmal etmemelisiniz. Şairin de belirttiği gibi, mutlulukla doğrudan ilgisi olan kahvaltı, güne dinç ve sağlık içinde başlamanız için oldukça etkilidir. Elbette kahvaltınız simit, poğaça, açma gibi pastane ürünleri olmamalıdır. Peynir, zeytin, bal, salatalık, domates ve çeşitli yeşilliklerden oluşan doyurucu bir kahvaltı tabağı ya da tam tahıllı ekmekle hazırlayacağınız zengin bir sandviç bu konuda iyi bir tercih olacaktır.

2- TABİİ Kİ ÇİKOLATA!

Çikolatanın, mutluluk hormonlarını harekete geçiren en önemli yiyeceklerden biri olduğunu biliyoruz. Çikolatanın, içerdiği biyokimyasallar sayesinde kendimizi iyi ve mutlu hissetmemizi sağlayan serotonin hormonunu harekete geçirdiği bilimsel bir gerçek. Elbette kendimizi mutlu etmek adına avuç avuç çikolata yemekten söz etmiyoruz ancak gün içinde birkaç küçük parça çikolata yemenin de kimseye zararı olmayacaktır.3- KURU YEMİŞLERDEN YARDIM ALIN

Kuru yemişler, içerdiği B2 ve E vitaminleri sayesinde stresin azalmasını sağladığı gibi sinir sistemini de rahatlatır. İş ortamında atıştırabileceğiniz ceviz, badem, kayısı, fındık gibi kuru yemişler hem Sağlık için hem de gün içinde yaşayacağınız açlık krizlerini kilo almadan atlatmanıza yardımcı olacaktır.


4- BİTKİ ÇAYLARI

Günümüzde birçok insan, sakinleşmek ve stresi azaltmak için bitki çaylarına başvuruyor. Stres, kaygı ve uykusuzluğun ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olan bitki çaylarının başında papatya ve melisa çayları geliyor. Siz de gün içinde yaşadığınız gerginliği üzerinizden atmak için farklı bitkilerin çaylarına başvurabilirsiniz. Ancak bazı bitki çaylarının yan etkileri olduğunu ve düzenli kullandığınız ilaçlarla etkileşime girdiğinde zararlı etkileri olabileceğini unutmayın. Bitki çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.


5- BALIĞIN MUCİZELERİNİ ES GEÇMEYİN

Bağışıklık sistemini koruyan, beyin gelişimi üzerinde olumlu etkileri olan, Omega 3 deposu balığın; depresyonla mücadelede de önemli rol oynadığını biliyor muydunuz? Uzmanlar, uskumru, somon ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega 3 içeren balıkların, stresi azaltmada ve Sağlık için oldukça etkili olduğunu belirtiyor. Haftada en az iki kez balık tüketmeniz, hem bedensel hem ruhsal sağlığınız açısından faydalı olacaktır.


İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)

Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Firma Giriş Aday Giriş İş Ara