İş Görüşmesine Hazırlanmanın Altın Basamakları

İş Görüşmesine Hazırlanmanın Altın Basamakları

1. Çalışmak İstediğiniz Alanla İlgili Analiz Yapın


Aldığınız eğitim ve daha önceki iş tecrübeleriniz doğrultusunda; hangi sektörde çalışmak istediğinize karar verin ve alana dair geniş çaplı bir araştırma yapın. Çalışmak istediğiniz alanda hangi şirketlerin eleman aradığını tespit edin. Sektörün önde gelen kurumlarının iş ilanlarına ulaşmak için sitemiz size yardımcı olacaktır. Tüm iş ilanları için tıklayınız.

2. Karşılaştırma ve Eşleştirme Yapın


İş görüşmesine hazırlanma yolunda, size uygun iş ilanlarına ulaştıktan sonra bir karşılaştırma ve eşleştirme yapmalısınız. Bilginiz, becerileriniz, eğitim durumunuz ve tecrübeleriniz ile çalışmak istediğiniz kurumun aradığı özelliklerin birbirine uygun olup olmadığını belirlemeniz; daha sonra bir hayal kırıklığı yaşamanızı engelleyecektir. Elbette çalışmak istediğiniz şirketin konumu, ulaşım özellikleri, evinize yakınlığı vb. özelliklerini bu aşamada değerlendirmelisiniz.


3. Çalışmak İstediğiniz Kurum Hakkında Ayrıntılı Bir Araştırma Yapın


Çalışmak istediğiniz kurumla ilgili araştırma yapmanız, daha sonra kötü bir sürprizle karşılaşmamanızı sağlar. Daha önce burada çalışmış olan tanıdıklarınız varsa onlarla iletişime geçebilir, kurumun internet sitesinde yer alan “Hakkımızda” başlığı altındaki bölümden bilgi edinebilirsiniz.

4. İş Görüşmesi İçin Prova Yapın


Artık hangi kurumda çalışmak istediğinize dair aklınızda bir netlik oluştu. Başvurunuzu yaptınız ve iş görüşmesine davet edildiniz. Görüşmeye gitmeden önce neler sorabileceklerini ve vereceğiniz cevapları düşünerek prova yapmanız, kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. İş görüşmesinde dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili ayrıntılı bilgi için 'İlk İzlenim' makalemize göz atabilirsiniz.


5. Dış Görünüşünüzle İlgili Tüm Ayrıntılara Önceden Karar Verin


Bir iş görüşmesine gittiğinizde; diplomanız, sertifikalarınız ve referanslarınız kadar dış görünüşünüzün de size puan kazandıracağını ya da kaybettireceğini unutmayın. Çantanızdan ayakkabınıza, kıyafetlerinizden aksesuarlarınıza kadar her küçük ayrıntı görüşmenizin sonucu üzerinde etkili rol oynar.

Tüm ayrıntıları tamamladınız ve artık iş görüşmesine hazırsınız. Bundan sonra yapmanız gereken, tam vaktinde orada olmak ve kendinize güvenerek görüşmeyi tamamlamak! Unutmayın, kendinize güvenmeniz işe kabulünüzde en önemli basamaktır. Bol şans! 

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara