İş Görüşmesinin Gerginliğini Nasıl Azaltabilirsiniz?

İş Görüşmesinin Gerginliğini Nasıl Azaltabilirsiniz?

İş Görüşmesinin Gerginliğini Nasıl Azaltabilirsiniz?

Gerginsiniz


İş adaylarının birçoğu, yaptığı iş görüşmesinin hayatının en gergin anlarından biri olduğunu belirtiyor. Ne kadar iş görüşmesi yaparsanız yapın, bu kaygıyı her seferinde yaşamanız çok normal. Hayatınızın kalanını şekillendirecek, hayat standartlarınızı belirleyecek, zamanınızı ve emeğinizi harcayacağınız bu işe kabul edilmek ya da edilmemek elbette çok önemli. Ancak bu durum, beden ve ruh sağlığınızı etkileyecek boyuta ulaşmamalıdır. Peki iş görüşmesinin yarattığı gerginlik nasıl önlenebilir?


Görüşme öncesinde, bedeninizin gevşemesine izin verin. Yapacağınız küçük egzersizler, bu konuda rahatlamanızı sağlayacaktır. Bedenin gevşemesini sağlamak kadar doğru nefes alma teknikleri uygulamak da önemlidir. Doğru solunum sırasında göğüs yerine diyaframın hareket etmesi gerektiğini unutulmamalısınız.

Görüşmenizi şişmiş ve kızarmış gözlerle yapmak istemiyorsanız, bir gün önce mutlaka zamanında yatın ve uykunuzu alın. Kaygı sebebiyle yatakta dönüp durmamak için ılık bir duş alabilirsiniz.

Görüşmede yaşayacağınız gerginliği azaltmanın en temel yolu, konuya hakimiyettir. Aranan vasıflara uygun olduğunuzu göstermek ve bu konudaki donanımınız konusunda karşı tarafı ikna etmek, öncelikli hedefiniz olmalıdır. Bunu sağlamak için görüşme öncesindeki hazırlığınızın eksiksiz olduğundan emin olmalısınız.

Görüşme sırasında bedeninizi nasıl kullandığınız da oldukça önemli bir detaydır. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi almak için, 
İlk İzlenim makalemize göz atın.

Kaygıyı aklınızdan uzaklaştırarak sorulan sorulara odaklanmalısınız. Yaşadığınız stresin, dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Yöneltilen sorulara, iyice düşünerek ve sakince yanıt vermeye çalışın. Heyecanınızı kontrol edememeniz durumunda, karşı tarafın bunu fark edeceğinin bilincinde olun.


Yapacağınız görüşmenin önemi tartışılmaz ancak bunun dışında alternatifler olduğunu da unutmamalısınız. Başka yerlerde de şansınızı deneyebileceğinizi aklınızda tutmak, kaygınızın azalmasını sağlayacaktır.
 

EDİTÖR : İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara