İş Hayatında Sıkça Yapılan Sağlık Hataları

İş Hayatında Sıkça Yapılan Sağlık Hataları

İş Hayatında Sıkça Yapılan Sağlık Hataları

Modern yaşamın getirdiği hızlı tempo nedeniyle hep telaş içinde yaşıyoruz. Yemeğimizi ayakta alelacele yiyor, maillere yolda bakıyor, bir yerimiz ağrıdığında çözümü arkadaşımızdan aldığımız ağrı kesicilerde arıyoruz. Oysa söz konusu sağlık olunca hataların faturası ağır olabiliyor. İş hayatında en sık yapılan sağlık hataları ve çözüm yollarını bu yazı dizimizde bulacaksınız.

Yemeği Geçiştirmek


Zamandan tasarruf etmek için alelacele yemek yerseniz sağlığınızı riske atarsınız. Yapılan araştırmalar, hızlı yemek yiyenlerin şişmanlama riskinin diğer insanlara göre üç kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. Bunun nedeni, hızlı yemek yerken vücudun daha fazla insülin salgılaması. Bu da yağın vücutta depolanmasına yol açıyor. Lokmaları hızlı hızlı yutmak, yemek borusunda spazmlara ve mide ekşimesine de neden olabiliyor.
Çözümü: Günlük programınızı önceden planlarsanız oturarak rahatça yemek yiyebileceğiniz zamanı yaratabilirsiniz. İş görüşmelerinizi, toplantılarınızı belli bir programa oturtarak öğle arasını rahatça yemek yemeye ayırabilirsiniz. Evden çıkmadan önce hazırlayacağınız pratik bir sandviç ya da karışık salata da size sağlıklı bir öğle yemeği sunacaktır.


Tavsiye ile İlaç Kullanmak


Başınızın tek tarafında oluşan şiddetli baş ağrısı yüzünden dikkatinizi işinize vermekte büyük bir güçlük çekiyorsunuz. Işin kötüsü, iki saat sonra önemli bir toplantınız var. Aklınıza gelen ilk şey, yakın bir arkadaşınızın da baş ağrısı için kullandığı ve ona iyi gelen ilacı kullanmak oluyor. Böyle bir durumda, sorununuzu gelişigüzel kullandığınız ağrı kesiciyle geçiştirmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Bu önerimiz, antibiyotik ve depresyon ilaçları için de geçerli. Çünkü yakınmalarınıza kesin çözüm sağlayabilmek için her şeyden önce hastalığınıza doğru teşhis konulması şart. Ayrıca arkadaşınıza iyi gelen ilaçlar size fayda sağlamayabilir hatta ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.
Çözümü: Yoğun bir iş gününün ortasında sizi farklı ilaçlara yönlendirecek şiddetli bir ağrı yaşadığınızda yapacağınız ilk şey mutlaka bir doktora başvurmak olmalı. Bu sayede rahatsızlığınız erken teşhis edilecek ve tedavi süreci de kısalacaktır.

Dizüstü Bilgisayarla Yapışık Yaşamak


İş hayatında bilgisayarların önemi tartışılmaz. Hemen hemen bütün işlerimizi bilgisayarda hallediyoruz. Oysa işimizi kolaylaştıran dizüstü bilgisayarlar, sağlığımızı riske atabiliyor. Uzmanlar, dizüstü bilgisayarla çalışırken çoğunlukla öne doğru eğildiğimizi; bunun da duruş bozukluğu, omuz, boyun bölgesi ve bel kaslarının zorlanması sonucu şiddetli ağrılara yol açtığını belirtiyor.
Çözümü: “Dizüstü bilgisayarı kullanırken neye dikkat edilmeli?” sorusunun cevabı tabii ki dik oturmaktan geçiyor. Bilgisayarı kucağınıza alarak çalışmak yerine mutlaka masaya koyarak çalışın. Bilgisayarı sık kullanmaktan kaynaklanan ağrıların önüne geçmek için de yüzme, yürüyüş, yoga, pilates gibi egzersizlerden faydalanın.


Uyku Haplarından Medet Ummak


Yoğun geçen bir iş günü ya da bitmek bilmeyen iş sorunları zaman zaman uyku düzeninde aksaklıklara sebep olabiliyor. Uykuya dalmakta güçlük çekince çoğumuz en hızlı çözüm olarak düşündüğümüz uyku haplarından medet umuyoruz. Uzmanlar, uykusuzluk problemini çözmek için sürekli uyku ilacı kullanmanın, zamanla tam aksine etki göstererek uykusuzluğa yol açabileceğine dikkat çekiyor. Uyku haplarının ciddi yan etkilere yol açması da cabası.
Çözümü: Eğer uyku ile ilgili ciddi bir rahatsızlığınız yoksa, deliksiz bir uyku için akşamları ağır yemeklerden kaçınmalı, yatmadan bir saat önce televizyonu ve bilgisayarı kapamalı ve elbette iş sorunlarınızı yatağınıza taşımamalısınız. Uykudan önce bir bardak süt içmek ve ılık bir duş almak da bu konuda fayda sağlayacaktır. Devamını Oku...

 
İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)

Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Firma Giriş Aday Giriş İş Ara