İş Hayatında Ve Toplumsal Hayatta Statü Göstergeleri

İş Hayatında ve Toplumsal Hayatta Statü Göstergeleri

Çalışmaya ihtiyacınız var ve size uyacak bir iş buldunuz. İş görüşmesine giderken yanınıza almanız gereken her şey hazır. Diplomanız, öz geçmişiniz ve referanslarınız sağlam. Ancak bunlardan daha önemli bazı unsurların, iş hayatında ve toplumsal hayatta size dair ipuçları verdiğini biliyor musunuz?

Toplumsal hayatta sahip olduğumuz bazı değerler, sosyal konumumuzu belirler. Bu statü sembolleri, insanın toplumsal değerler sistemi içindeki yönelişini diğer insanlara gösterme isteğidir. Bunlar aracılığıyla kişi, tercihlerini ve bunlara ulaşmadaki başarısını diğer insanlara gösterir. Peki nedir bu statü göstergeleri?


Giyim-Kuşam

Ayakkabıdan çantaya, aksesuardan kıyafetlerinize kadar kullandıklarınızın kalitesi ve temizliği, karşınızdaki insanlara, kendinize dair vereceğiniz önemli ipuçlarından biridir.

 

Genel Görünüm

Yukarıda belirtilenlerle beraber genel görünümünüzü destekleyecek diğer unsurlara da dikkat etmelisiniz. Saç ve tırnakların temizliği, sade bir makyaj; genel görünümünüzün mükemmelliğine katkı sağlar.

 

Yemek Yeme Biçimi

Yemek yeme biçimi, küçük yaşta ailede kazanılan bir alışkanlıktır. Önemsiz gibi duran bu unsur, aslında karakterinize dair birçok ipucu verir. Çatal-bıçak kullanımına dikkat etmemek, ses çıkararak yemek, ekmeği ağızla koparmak gibi görgüye aykırı davranışlar, toplum içinde eksi puan almanıza sebep olacaktır.


Yukarıda belirtilen unsurlar, genel kültür ve görgünüze dair önemli ipuçları verir. Elbette bunun yanında sayılabilecek, maddiyat içeren birçok statü göstergesi vardır. Özel kulüp üyelikleri, sık sık seyahat etmek, kültür-sanat etkinliklerine katılmak, orijinal sanat eserlerine sahip olmak da toplumsal statü göstergelerindendir.
 

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara