İş Yerinde Çatışma

İş Yerinde Çatışma

Çoğumuz, hayatımızın büyük bölümünü iş yerinde geçiririz. Günümüzün en önemli saatleri iş arkadaşlarımızla geçer. Hatta çoğu zaman ailemizden daha uzun zaman görürüz onları. Bu kadar sık bir arada olduğumuz, belli bir amaç doğrultusunda başarı elde etmeye yönelik çalışmalar yaptığımız kişilerle zaman zaman anlaşmazlıklar yaşamamız da olasıdır. İş arkadaşlarımızla sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve verimli bir çalışma ortamı oluşturabilmek açısından anlaşmazlıkların en kısa zamanda çözüme kavuşturulması önemlidir.

 
Çatışma konusunda değişik görüşler mevcuttur. Bir görüşe göre, çatışma yıkıcı ve yok edici bir süreçtir ve çöküntü yaratır. Bu nedenle çatışmadan bir an önce kurtulmak gerekir. Diğer taraftan çatışma, insana özgü bir sonuç olarak kabul edilmekte ve bu yüzden insanın olduğu her yerde çatışmanın da kaçınılmaz olduğu kabul edilmektedir.

Bir iş yerinde çatışmaya neden olabilecek pek çok faktör olabilir. İş bölümünde adaletsizlik ya da belirsizlik, görev ve sorumlulukların karmaşık olması, kaynakların sınırlılığı, iletişim kopuklukları, mekânın yetersizliği, kişisel farklılıklar ve bireysel özellikler bu faktörler arasındadır.
 

ÇATIŞMAYI ÇÖZERKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR?

Öncelikle çatışma yaşayan kişilerin bir araya gelmesi ve yaşanan sorunun net bir şekilde ortaya konması gerekir. Geçmişten çok gelecek üzerinde durulmalı, bundan sonra ne olacağı ve nasıl davranılması gerektiği üzerine konuşulmalıdır. Sorun çözmede esas olan, çatışan taraflardan kimin haklı, kimin haksız olduğunun ayrıştırılmasından çok; yaşanan sorunun nasıl ortadan kalkabileceği üzerine düşünme ve empati kurabilmedir. Kendimizi karşımızdakinin yerine koymak, herhangi bir durum karşısında onun neler hissettiğini/hissedebileceğini anlamamızı sağlar. Empati tutumunuzu kullandığınızda, çevrenizle yaşadığınız birçok sorunun kendiliğinden ortadan kalktığını göreceksiniz.

Unutmayın; verimli iş ortamının yolu, sağlıklı iletişimden geçer.

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara