İşi Almanızı Sağlayacak 10 Mülakat Önerisi

İşi Almanızı Sağlayacak 10 Mülakat Önerisi

İşi Almanızı Sağlayacak 10 Mülakat Önerisi

Birçok kişi İş görüşmesi sırasında kendisini rakip sahadaymış gibi hisseder. Bunun nedeni, bilmediğimiz bir ortamda kendimizi gergin hissetmemizdir. Peki bu arenada hangi davranışlar bize puan kazandırır, hangileri puan kaybettirir? Cevapları yazımızda bulacaksınız.


1. Her şeyden önce iş başvurusunda bulunduğunuz kurumu, misyonunu, vizyonunu, stratejilerini ve tarihçesini bilmeniz gerekmektedir. Kariyer sitemizde üye ol sayfasından üye olup iş başvurusunda bulunduğu işletmeyi tanımayan kimsenin, şirket kültürüne geç adapte olacağına inanılır.

2. Görüşmeye uygun, şık, abartıdan uzak bir kıyafet seçmelisiniz. Dış görünüş, İş görüşmesi sırasında en önemli unsurlardandır.

3. Görüşmeye asla geç kalmayın. Görüşmenin en önemli kriterlerinden biri, zamanı kullanma becerisidir. Gecikmeniz, size puan kaybettirmesinin yanısıra görüşmeye soluk soluğa girmenize ve konuşma ahenginizin bozulmasına sebep olacaktır.

4. Randevu saatinden 5 dakika önce görüşme yerinde bulunmak idealdir. Bu süre zarfında, çevrede bulunan insanları rahatsız etmeden gözlemleyin, durumunuz uygunsa orada çalışan kişilerden kurum ile ilgili bilgi almaya yönelik sohbetlerde bulunun.
5. Görüşmeye girdiğinizde sempatik bir selam verin. Sıcak ve içten bir tebessüm ilk İş görüşmesi için puan kazandıracaktır.

6. Görüşme sırasında elinizde ajandanızı bulundurmak ve gerektiğinde küçük notlar almak da profesyonel bir izlenim yaratacaktır.

7. Görüşme sırasında size ikram edilen çayı, kahveyi mutlaka kabul edin ve o ortamın bir parçasıymışsınız samimiyetinde davranın.

8. Görüşmenin gidişini ağırlıklı olarak görüşmeyi yapan kişi belirler. Karşınızdaki yetkilinin sorularına uygun cevaplar vermek ve gereken yerlerde açıklamalar yapmak uygun bir davranış olacaktır.
9. Yapacağınız görüşmede asla para miktarı vererek talepte bulunmayın. Vereceğiniz en ideal cevap, “Sizin gibi kurumsal kimliği oluşmuş bir işletmede benim pozisyonuma uygun bir ücret politikanızın olduğunu düşünüyorum. Ben bu politikaya uymayı tercih ederim.” şeklinde olacaktır. Kurumsal kimliği oturmuş ve çok yönlü çalışan birçok işletmede performansınız değerlendirilirken emeğiniz ölçüsünde ekonomik rahatlık sunulacaktır. Bu sebeple ilk görüşme maddi konulara dair talepte bulunmamanız daha doğru bir davranıştır.

10. Görüşme sonunda görüşmenin sonucunu ne zaman öğrenebileceğinizi sorun. Ayrılırken size zaman ayırdıkları için teşekkür etmeyi unutmayın. Sadece mülakat yaptığınız kişiye değil, sekretere ve görüştüğünüz diğer kişilere de iyi günler dileyin. Karşınızdaki kişinin pozisyonu ne olursa olsun, küçümsemeden iletişimde bulunmaktan çekinmeyin. Bu tarz davranışlar küçük ancak etkili inceliklerdir.


İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)

Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Firma Giriş Aday Giriş İş Ara