İşten Çıkartılma Durumda Neler Yapmalıyız?

İşten Çıkartılma Durumda Neler Yapmalıyız?

İşten Çıkarma sürecinin şartları
 İşveren; Bir iş sözleşmesine dayanarak herhangi bir işte ücret karşılığı işçi çalıştıran tüzel ya da gerçek kişi.
Sizi aniden işten çıkaramaz, işten çıkarmadan önce yapması gerekenler yasalarla belirtilmiştir. Bunlar nelerdir?

1.İşten çıkartma sebebi; Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işverenlerin en az altı aylık olan işçinin, belirsiz iş sözleşmesin fesheden işveren, işçinin yetersiz olması, davranışlarının kötü olması ya da işletmenin, işyerinin veya iş gereklerinden kaynaklanan bir sebebe dayandırmak zorundadır. (İş Kanunu Madde 18)
2. İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.
3. Beyaz yakalıların (Bedensel gücüyle çalışmayıp daha çok düşünsel gücüyle masa başı olarak, genellikle maaş  karşılığında çalışan memur ve yöneticilerdir. ) sık karşılaştığı işten çıkarma nedenlerinden biri performans düşüklüğü. Böyle  bir sebeple işten çıkarılmanız durumunda, bilmelisiniz ki, hakkınızdaki iddialara karşı savunmanız alınmadan belirsiz süreli iş sözleşmeniz, davranışınız veya verim / performans ile ilgili nedenlerle feshedilemez.
4. Fesih bildirimini dışında işverenin imzalatmak istediği her şeyi okuyunuz. Size zarar vermeyen ve gerçekleri yansıtan her belgeyi imzalayın, İmza atarken altına tüm hakları saklıdır notu ekleyiniz. İmzaladığınız her belgelerin bir kopyasını alın.
5. Yazılı bir bildiri elinize ulaşmazsa, yapmanız gereken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğü’ne giderek işten çıkartıldığını ve yazılı bir belge verilmediğini bildirerek dilekçe vermelisiniz. Bunu yapmadığınız taktikte, işveren size “işe gelmeme” tuzağı kurma şansı vardır. Bu şansı kullandığı taktirde haklarınızı kaybedersiniz.
 

Performans Nedeniyle İşten Çıkarılma

İşçi ve işveren davalarında işverenin en fazla kaybettiği nedenlerin başında performans nedeniyle işten çıkarma gelmektedir.
İşe iade davalarında işverenin en fazla kaybettiği nedenlerin başında performans nedeniyle işten çıkarma geliyor. Aşağıdaki belirtilen iki neden düşük performans nedeniyle işten çıkarılma için geçerli sayılır:
1. Benzer çalışanlardan daha az verimli çalışma,
2. Gösterdiği niteliklerden beklenenden daha az performans ile çalışma,
Ancak, işveren, performans düşüklüğüne ilişkin, mutlaka çalışanın savunmasını almalıdır. Performansa yönelik değerlendirmelerde önceden uyarılar yapılmalı, çalışanın savunması alınmalı ve hatta gerekli eğitimler verilmelidir.
 

İşverenin Haklı Nedenlerle Fesih Hakkı 

İşverenin haklı nedenleriyle iş sözleşmesini fesih sebepleri sıklıkla şu şekillerde ortaya çıkmaktadır.
1. Sağlık; Sağlık sorununu gerektirdiğini süreden daha fazla rapor almak.
2. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri (işe mazeretsiz devam etmemek, hakaret etmek, iş arkadaşı ile ciddi kavga etmek, işyerine maddi zarar vermek gibi)
Her iki durum ve diğer haklı nedenle fesih halleri, İş Kanunu’nun 25. maddesinde detaylı olarak açıklanmıştır.
 

İşten Çıkarılma Durumunda İlk Yapılacaklar1. İş yerinden çıkartılmak insanı birçok açıdan etkilemektedir. Korkabilir, kaygılanabilir, kendini değersiz hissedebilir. Bir yandan bunlar olurken, bu size özgü duyguları yaşarken, bir yandan da bazı şeyleri akıldan çıkarmamak önemli olabilir:
a. Bu durumdan edindiğiniz deneyimler, belki de başkalarına yardımcı olmanızı, başka yerlerde kendi ve başkalarının haklarını savunmak için daha istekli olmanızı sağlayacaktır. Ayakta kalma ve dayanışma gücünüzü hafife almayın.
2. İşten çıkarıldıktan sonra 1 ay içinde işe iade davası açabilirsiniz. Bu dava birçok hakkınızı almanızı, kaybetmemenizi sağlayabilir. İşe iade davalarında kazanma şansı yüksektir.
3. Yeni bir iş bulup, hayatınızı devam ettirebilirsiniz. İş İlanları için buraya tıklayınız.

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara