Kariyerinizi Olumsuz Etkileyecek Davranışlar

Kariyerinizi Olumsuz Etkileyecek Davranışlar

Kariyerinizi Olumsuz Etkileyecek Davranışlar Nedir?

 
            Kariyer planlaması yaparken birçok hayal kurulur ve hedefler belirlenir. Fakat bu hedeflere giden yolculukta yapılabilecek olumsuz etkileyecek şeyler nasıl olsa halledilir diyerek hep göz ardı edilir ya da fark edilemez. İşte bu göz ardı edilen veya fark edilemeyenler yüzünden kimisi başarıya ulaşamayabiliyor, kimisi yerinde sayıklayabiliyor, kimisi de iş ilanları içerisinde boğulabiliyor.

            Kariyeri olumsuz etkileyecek davranışlar, iş hayatına hali hazırda devam eden ya da iş hayatına yeni atılacak eleman ilanları içerisinde kaybolmuş herkesi ilgilendirmektedir. İster üniversiteyi yeni bitirip iş arıyor olun, isterseniz tecrübeli ama işsiz ve şu an iş aramak için iş ilanları ile tüm gününü geçiren biri olun, kariyer planlarının doğru devam etmesi için bu davranışlara dikkat etmek gerekiyor. Sonuçta; iş hayatıyla ilgili iyi adımlar atabilmek için, eğer iş hayatındaki pozisyonu daha da iyileştirmek için bir şeyler yapılmak ve iyi adımlarla ilerlenmek isteniyorsa bilgi sahibi olunması ve kişinin bu konuda da kendini geliştirmesi şart. Yüzleşilmesi gereken gerçekler bir ayna gibi kullanılarak fark edildiğinde ve dikkat edilecek konuları tespit ettikten sonra onlara savaş açmak paha biçilemez bir haz verecek ve emin adımlarla ilerlenmesini sağlayacaktır. Peki, nedir bu kariyeri etkileyecek olumsuz davranışlar? Bir göz atmakta fayda var.

 
 Şikâyet etmek!
            Bolca şikâyet ederek olumsuz ilk adım atılabilir. Birçok kişi "ben şikâyet etmiyorum ki" diyecektir bu cümleyi gördüğünde. Fakat biraz oturup düşünmekte fayda var. Acaba gerçekten şikâyet edilmiyor mu? Bazen gerçekler görülmek istenmeyebilir, bu da olumsuz etkenlerden biridir. Sürekli söylenen; çok yorucu, zor işler hep bana kalıyor, hava bugün çok kötü, içim karardı" gibi ve benzeri kısa cümleler tam da şikâyet etme belirtileri ve etrafa da kötü enerji sinyalini verme şeklidir.

 
 Hayır, cevabını verememek         
   Birçok çalışanın "hayır" diyememesi yüzünden kötü etki yarattığı biliniyor mu? Sanıyoruz ki bilinmiyor. Mesela; çok fazla işiniz var fakat buna rağmen sorumluluğunuz dışında olan bazı işlerde size verilmek isteniyor bir iş arkadaşınız tarafından ve hayır diyemiyorsunuz. Bu da zaten zor yetişecek olan işlerin bir anda yetişmemesine tuz biber oluyor. Ya da yöneticiniz bir şey istediğinde sırf yöneticiniz olduğu için "hayır" diyemiyorsunuz ve her şey alt üst oluyor. Bu liste böylece uzayıp gider. Asıl konu "hayır" diyebilmeyi öğrenmek, tabii ki kırıcı olunsun denmiyor ama uygun bir dille bu cevap verilebilmeli. Kişinin kendi işindeki sorumlulukları ve kariyer hayatı için kendisini geliştirebilmesi ve ilerleyebilmesi için buna ihtiyacı var.
 

 Baskı altında odaklanamamak


            Herkesin işinin stresli yönleri, zamanları ya da dönemleri vardır. Eleman ilanları verilirken özellikle belirtilir. Bu zamanlarda kullanmak için her zaman bir B planına ihtiyaç vardır. Bu da sistemli olmak demektir. Eleman ilanları verilirken "sistemli çalışan" diye de belirtilmektedir. Kriz zamanlarında öncelik sırasına göre bir liste yapılabilir mesela ve böylelikle karmaşık olan stresli bir iş adımlar yapıldıkça üzeri çizilerek kontrollü bir şekilde tamamlanabilir. Yani söz konusu zaman yönetimi. Bir de böyle zamanlar için kısa aralar verilerek rahatlama sağlanabilir illa bir yerlere gitmek gerekmiyor. Dikkatli okunması gereken bir dokümanda artık harfler karışmaya başladıysa, gözleri ondan ayırmak için sadece etrafa ya da camdan dışarıya bakmakta yeterli olabilir.
 

 Birilerine yaranmaya çalışmak


            Bu tam da yapılmaması gereken en önemli davranışlardan bir tanesi kariyer hayatı için. Çok iyi bir şey yapıldığı düşünülürken tam tersine, "işten kaytarmak için bunu yapıyor" gibi düşüncelerin oluşmasına sebep olabilir.
 

 Sosyal medya dünyasından kopamamak
            Sosyal medyada sürekli vakit geçirmek, gün içerisinde yapılması gereken bir sürü işin ötelenmesi ve birikmesi demektir. Tabii ki ara ara bakılabilir ama bağımlılık şeklinde asla işlerin aksamasına izin verilmemelidir.

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara