Takımınızı Motive Etmenin 5 Farklı Yolu

Takımınızı Motive Etmenin 5 Farklı Yolu

Takımınızı Motive Etmenin 5 Farklı Yolu

Bir iş yerinde başarıyı sağlayan temel unsur, yöneten ile yönetilenler arasındaki denge ve uyumdur. İnsanların kendilerini mutlu hissettikleri çalışma ortamında daha başarılı oldukları bilimsel verilerle ortaya konmuş bir gerçektir. Çalışanlar arasında etkili iletişim ortamının sağlanması kadar onları daha iyi ve özenle çalışmak için motive etmek de yöneticilerin yükümlülükleri arasındadır.

Çalışanları motive etmenin yolları şöyle sıralanabilir:

· Çalışanlarınızı tanıyın. Onların karakteristik özelliklerini bilmek, kendilerini nasıl daha değerli hissedeceklerini anlama konusunda size yardımcı olur. Aileleri, yetenekleri, daha önceki çalışma hayatları hakkında bilgi sahibi olmak hem çalışma hayatında onları yakından takip etmenizi sağlar hem de aranızdaki ilişkiyi güçlendirir.

 
· Dinleyin. Belki de en basit ancak en etkili kural bu: dinlemek. İnsanlar arası ilişkiyi kuvvetlendiren en önemli unsur, onları gerçekten dinlemektir. Konu, çalışma hayatında yaşanan sorunlar ya da kişisel problemleri olabilir. Sorun her ne olursa olsun karşınızdakini dinlemek, onu gerçekten önemsediğinizin en temel göstergesidir.
 
· İş dışı etkinlikler düzenleyin. Takımca elde edilen bir başarının ardından tüm çalışma grubunun iş dışında bir araya gelerek kutlama yapması, hem grubu motive edecek hem de ilişkilerin kuvvetlenmesini ve grup içindeki uyumun artmasını sağlayacaktır.
 
· Takdir etmekten çekinmeyin. Yaptığınız işin yanlış olduğuna dair kaç kez geri bildirim aldınız? Belki milyonlarca kez. Peki iyi yaptığınız bir iş kaç kez takdir edildi? Belki de hiç. Elde edilen başarılar, takdir edildikçe artar; kendini yineler. Bu motivasyonu çalışanlarınızdan esirgemeyin.

 
· Adil olun. Çalışanlar arasında çatışmayı önlemek için en etkili yollardan biri, onlar arasında adaleti sağlamaktır. Kendisine haksızlık yapıldığını düşünen bir kimsenin istekle çalışmasını ve başarılı olmasını beklemek hayaldir. Bu yüzden iş yerinde adaletin sağlanması, yöneticinin herkese eşit mesafede durması ve sorunlara objektif yaklaşması büyük önem taşır.

Sektöre Göre İş İlanları

)

Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Firma Giriş Aday Giriş İş Ara