Yeni İşinizde İlk Gün Stresini Nasıl Azaltabilirsiniz

Yeni İşinizde İlk Gün Stresini Nasıl Azaltabilirsiniz

Aranılan işi bulmak hiçte kolay değil. Fakat sektöre göre ilanları sayfamızda belkide size uygun bir iş sizi bekliyor olabilir. İlkler her zaman zordur. Hayatın her alanında olduğu gibi iş hayatında da yeni başlangıçlar kişide kaygı yaratabilir. Herkesin birbirini tanıdığı bir yerde hiç kimseyi tanımamak, yeni bir ortama adapte olmaya uğraşmak, yapılması gereken işin inceliklerini kavramaya çalışmak yeni bir işte ilk gün yaşanan stresi daha da artırabilir. Yazımızda, bu stresi azaltmanın yollarını bulacaksınız.

Geç Kalmayın


Yeni başladığınız bir işe ilk günden geç kalmanız, patronunuz ve çalışma arkadaşlarınız üzerinde pek de iyi bir intiba bırakmayacaktır. Tüm hazırlığınızı bir gece önceden tamamlayıp erken uyumaya ve sabah tam zamanında iş yerinde olmaya özen göstermelisiniz.


Dış Görünüşünüze Önem Verin


İnsanlar üzerinde bıraktığımız izlenimin büyük kısmı dış görünüşümüzden geçiyor. İş yerinde doğru giyinme ilk gün oldukça önemlidir. Çalışma ortamına uygun olan ve rahat olabileceğiniz bir kıyafet seçmeniz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak ve özgüveninizi artıracaktır. İş ortamında abartılı kıyafetlerden, aşırı dekolteden ve yoğun makyajdan kaçınmalı, saçlarınızın ve ellerinizin temizliğine dikkat etmelisiniz. Küçük gibi görünen bu detayların, kişiliğiniz hakkında önemli ipuçları verdiğini unutmayın.

Ekip Ruhunu Hissedin


Artık yeni bir iş sahibisiniz ve bu ekibin bir parçasısınız. Grupla birlikte hareket etmek, ortak karar almak ve sorumluluk üstlenmek; grup çalışmasının önemli unsurlarıdır. Gerektiğinde sorular sormaktan ve yardım istemekten çekinmeyin. Bu, sizin işi kavrama ve doğru şekilde çalışma konusunda istekli olduğunuzu göstermesi açısından önemlidir. Birlikte çalışacağınız insanlara karşı pozitif olduğunuzda ve onlarla iyi bir ilişki kurduğunuzda, işinizi daha çok sevdiğinizi fark edeceksiniz.Gülümseyin


İşin ilk gününde kaygılı bir ruh hali içinde olmanız doğaldır ancak bunu çevrenize ne kadar az yansıtırsanız o kadar iyi olur. Gerginliğinizi azaltmak ya da en azından çevrenize belli etmemek için gülümseyin. Elini kolunu nereye koyacağını bilemeyen, konuşurken sesi titreyen ve gergin bir görünüm sergileyen bir kişi, en basit tabiriyle çömez izlenimi uyandıracaktır. Unutmayın ki siz, gereken özelliklere ve yeterliliklere sahip olduğunuz için bu işe kabul edildiniz ve orada olmayı sonuna kadar hak ediyorsunuz. Bunun bilincinde olmanız, kendinize duyduğunuz güveni artıracaktır.

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara