Yönetici ve Lider Arasındaki 7 Fark

Yönetici Ve Lider Arasındaki 7 Fark

Yönetici ve Lider Arasındaki 7 Fark

Liderlik yeteneğinde sahip olan kişiler şirketlerde Yönetici idareci, genel müdür, başkan ya da başkan yardımcısı gibi pozisyonlarda olabilirler. Liderlik ve yöneticilik arasındaki farkları şöyle sıralayabiliriz:


1- İyi bir yönetici iyi bir lider olmayabilir ancak iyi bir lider, aynı zamanda iyi bir yöneticidir. Yönetici yönetir, lider yönlendirir.

2- Yönetici idareci, çalışanı iter ancak lider kendine çeker. Liderler, kendileri gibi liderler yaratmaya çalışır ancak yöneticiler tek adam olmaktan mutludur.

3- Liderlerin çevresinde, görünen ve görünmeyen birçok destekçisi vardır. Yönetici idareci ise genellikle yalnızdır, destekleyenleri azdır.
 
4- Liderler, konplekslerinden arınmış, kendisiyle barışık ve çevresindekilerle iletişimi iyi olan insanlardır. Kimi yöneticiler ise kendi eksikliklerini başkalarında aramayı tercih eder.

5- Bir yönetici ile bir lider fark, problem çözme teknikleri sırasında kolayca anlaşılabilir. Lider, ortaya çıkan problemi farklı taraflardan dinler ve tüm yönleriyle ele alıp çözer hatta problem oluşmadan öngörüp tedbirler alır. Yönetici ise bireysel kararlar alarak problem çözmeye çalışır ancak bu, sorunu çözmekten öte, anlık olarak ortadan kaldırmaya ya da minimalize etmeye yarar.

6- Yönetici idareci, birlikte çalıştığı kişilere elemanı gözüyle bakar ancak lider, onları çalışma arkadaşı olarak görür. Onları bir gruba ya da birilerine tanıtırken ekip arkadaşı ya da çalışma arkadaşı olarak hitap eder.

 


7- Yönetici, işlerin ne pahasına olursa olsun zamanında tamamlanmasına odaklanır. Bu uğurda hangi çalışanın ne kadar emek harcadığıyla ya da yapılan fazla mesaiyle ilgilenmez. Lider için ise, işlerin yetiştirilmesi kadar onu yapan kişilerin duygusal doygunluğu ve fiziksel motivasyonu da önemlidir. Bu doğrultuda tedbirler alır ve uygular.


İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)

Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Firma Giriş Aday Giriş İş Ara