Zihin Sağlığınızı İyileştirmenin 5 Yolu

Zihin Sağlığınızı İyileştirmenin 5 Yolu

Sağlıklı ve güçlü bir zihne sahip olmak, başarının olmazsa olmazıdır. Gün içerisinde garsonluk gibi yoğun bir tempoda insanlarla iç içe bir mesleğe sahipseniz zihninizi rahatlamanızı gerektecek aktiviteler yapmanız gerekmektedir. Nasıl ki bedensel sağlığımızı korumak adına düzenli egzersiz yapmamız gerekiyorsa, zihinsel sağlığımızı korumak için de birtakım aktiviteler yapmamız gerekir. Zihinsel sağlık sorunlarının diğer hastalıklar gibi görünür ve belirgin emareleri yoktur. Gün geçtikçe büyümeye devam eden bu sorunu çözmek için kendinizi tanımalı ve doğru değerlendirmelerde bulunmalısınız. Zihin sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için işe, aşağıdaki ipuçlarından başlayabilirsiniz.

Sözcük Oyunları Oynayın


Birçok kişi, daha güçlü bir hafızaya sahip olmak ister. Isim, yer, numara gibi hatırlamanız gereken şeylerle ilgili çağrışım oyunları oynamak hafızanızı güçlendirmede oldukça etkilidir. Bunun yanısıra farklı kelime oyunları oynamak, kitap okumak  ve bulmaca çözmek de zihin sağlığınızı geliştiren aktiviteler arasındadır.

Yeni Hobi Edinin


Yeni hobiler edinmek ve farklı uğraş alanları yaratmak akıl sağlığının korunmasında önemli etkiye sahiptir. Öğrenmeye devam etmek faydalıdır. Yeni hobiler zihninizde yeni ufuklar açmaya yardımcı olur. Hobi edinme, dil öğrenme gibi etkinlikler, refah ve başarı hissini pekiştirir.


Dans Edin


Dans etmek, nöronlar arası bağlantıları güçlendirmeye ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olan bir eylemdir. Ayrıca demans yani bunama hasyalığı riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Hızınızı Yakalayın ve Farkında Olun


Kendinize farkındalığınızı artırmak için zaman vermek; akıl yürütmenizi, düşünmenizi ve diğer insanlarla etkileşim kurmanızı kolaylaştırır. Gereksiz koşturma olmadan düşünmeye ve kendinize zaman ayırın.


Yoga Yapın


Yoga, hem bedeni hem de zihni hedef alan bir aktivitedir. Yogada kendini geliştirmek, sadece o zor görünen hareketleri vücudunuzla yapabildiğiniz anlamına gelmez, aynı zamanda zihninizi de etkin kullandığınızı gösterir. Yogada ilerledikçe ve geliştikçe, konsantrasyon becerinizin ve zihinsel sağlığınızın ne kadar iyiye gittiğini kendiniz de fark edeceksiniz.

İREM ŞAR

Sektöre Göre İş İlanları

)
Uygulamamızı İndirin!

Elemanuzmani.com uygulaması ile size uygun iş fırsatlarına anında ulaşabilirsiniz.

Human

Türkiye’nin Önde Gelen Markalarının Tercihiyiz.

İlan Ver Sektörel İlanlar Aday Giriş İş Ara